Vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině [RUS]
V únoru 2023 bylo na Ukrajině oficiálně registrováno 4,8 milionu vnitřně vysídlených osob, tedy těch ukrajinských občanů, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli válce, ale neopustili zemi, nýbrž se přestěhovali do bezpečnějších oblastí. Pomoc vnitřně vysídleným osobám je největší ze sociálních dávek plánovaných ve státním rozpočtu na rok 2023.
Elektronické recepty [RUS]
Ukrajina reformuje svůj trh s léčivy. Od 1. dubna zde byly zavedeny elektronické recepty pro většinu léků. V západních zemích se jedná o poměrně běžnou věc, pro Ukrajince to však bylo překvapením a nová opatření vyvolala paniku. Seznam léků, které jsou nyní dostupné pouze na lékařský předpis, obsahuje tisíce položek.
Národní plán pro obnovu Ukrajiny [RUS]
Stovky tisíc domů v celé zemi byly v důsledku bojů poškozeny nebo zcela zničeny. Návrh Národního plánu obnovy Ukrajiny, který vláda vypracovala společně s odbornou veřejností, počítá nejen s rekonstrukcí a výstavbou, ale také s modernizací bydlení. Ukrajinští stavebníci však v dohledné době k masové výstavbě modernizovaných domů rozhodně nepřikročí.
Ukrajinská ekonomika po roce války [RUS]
Experti OSN tvrdí, že blokování přístavů a poškození hutních závodů extrémně negativně ovlivnilo stav ekonomiky země. Přesto se propad ukrajinské ekonomiky ukázal být menší, než se očekávalo, svou roli sehrála podpora země ze strany západních zemí, především finanční. Ukrajina si zachovala finanční systém jako takový, banky fungovaly téměř nepřetržitě a nedošlo k žádné masivní devalvaci hřivny a hyperinflaci. Nyní se země musí zaměřit na několik klíčových aspektů: zlepšení obchodní bezpečnosti, rozšíření logistických tras, přilákání zahraničních investic a spolupráci se zahraničními partnery.
Energetika [RUS]
Ukrajina prožívá náročnou zimu s neustálými výpadky světla a tepla. Masivní ruské bombardování je zaměřeno především na kritickou infrastrukturu, včetně energetických rozvoden a tepelných elektráren. Zásoby uhlí rychle ubývají, spalují se rychleji, než jsou doplňovány z dovozu a ukrajinské produkce. Více o energetické situaci na Ukrajině se dočtete v našem článku.
Zastropování ceny ruské ropy je dalším krokem v dlouhodobé strategii západních zemí
V prosinci minulého roku se usnesla skupina nejvyspělejších zemí světa G7 na cenovém stropu ruské ropy. Cenu barelu stanovila na 60 dolarů. Hlavním cílem tohoto zastropování cen je oslabit schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskyj však toto rozhodnutí zemí skupiny G7 zkritizoval a považuje jej za nedostatečné.
Kompenzace za poškozené a zničené bydlení v důsledku ruské invaze [RUS]
Nejvyšší rada Ukrajiny se připravuje na druhé čtení dlouho očekávaného zákona č. 7198, který stanoví pravidla pro vyplácení náhrad za bydlení poškozené a zničené v důsledku ruské invaze. Obecnou zásadou stanovenou v dokumentu je, že občanům musí být nahrazena jak částečně poškozená, tak zcela zničená obydlí.
Čechoslováci na Ukrajině a bolševici - díl 2.
Čeští krajané byli druhou nejpočetnější krajanskou komunitou v ruské říši před vypuknutím 1. světové války. Přečtěte si více o jejím fungování a organizaci na počátku 20. století v našem článku.
Jaká je pravděpodobnost jaderného konfliktu?
Debaty o tom, jestli dojde v rusko-ukrajinské válce k použití jaderných zbraní, se vedou již od letošního února, kdy tato válka začala. Prezident Putin znovu zdůraznil, že pokud bude Rusko zahnáno do kouta, použije i zbraně hromadného ničení. Podle bezpečnostních expertů jde ale spíše o varování ostatním zemím, aby neeskalovaly svou pomoc Ukrajině.
Vánoce a církevní rozkol na Ukrajině [RUS]
Letošní rok bude pro ukrajinskou náboženskou společnost přelomový. Země, kde se podle průzkumů veřejného mínění považuje za věřící více než 70 % obyvatel, bude poprvé slavit Vánoce po boku mnoha západních křesťanských denominací - a zároveň pravděpodobně dojde k velkému církevnímu rozkolu.
5 scénářů, jak by podle bezpečnostních expertů mohla dopadnout válka na Ukrajině
Probíhající ozbrojený konflikt na Ukrajině se s největší pravděpodobností nevyvíjí podle Putinova plánu. Ukrajinskou armádu podporuje Západ zbraněmi i humanitární pomocí a jednotky kladou mnohem větší odpor, než Kreml očekával. Podle expertů je ve hře několik scénářů, jak by se mohla válka v budoucnu vyvíjet nebo skončit.
Rozpočet Ukrajiny na rok 2023 [RUS]
Jaká bude výsledná podoba hlavního finančního dokumentu válčící Ukrajiny se ukáže velmi brzy. Do 1. října musí poslanci Nejvyšší rady předložit své návrhy k rozpočtu a do 20. října by mělo proběhnout hlasování o zákoně v prvním čtení.