Vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině [RUS]
V únoru 2023 bylo na Ukrajině oficiálně registrováno 4,8 milionu vnitřně vysídlených osob, tedy těch ukrajinských občanů, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli válce, ale neopustili zemi, nýbrž se přestěhovali do bezpečnějších oblastí. Pomoc vnitřně vysídleným osobám je největší ze sociálních dávek plánovaných ve státním rozpočtu na rok 2023.
Krize v ukrajinském zemědělství [RUS]
Ukrajinský zemědělský sektor, jedno z hlavních odvětví ekonomiky, které je schopno naplnit rozpočet země penězi, se dostává do hluboké krize. Odvětví nejenže zažívá obtíže způsobené ruskou invazí na Ukrajinu, ale zdá se, že také rychle ztrácí obchodní partnery a trhy.
Národní plán pro obnovu Ukrajiny [RUS]
Stovky tisíc domů v celé zemi byly v důsledku bojů poškozeny nebo zcela zničeny. Návrh Národního plánu obnovy Ukrajiny, který vláda vypracovala společně s odbornou veřejností, počítá nejen s rekonstrukcí a výstavbou, ale také s modernizací bydlení. Ukrajinští stavebníci však v dohledné době k masové výstavbě modernizovaných domů rozhodně nepřikročí.
Růst cen v roce 2023 [RUS]
Ukrajinci se připravují na letní sezónu a obávají se dalšího zvýšení cen. Na podzim roku 2022 stanovila místní vláda moratorium na zvyšování tarifů za komunální služby pro rok 2023. Nevztahuje se však na všechny služby. V letošním roce se země zvýšení tarifů nevyhne. Odborníci navíc nepředpokládají, že se inflace na Ukrajině v roce 2023 zásadně zpomalí. Důsledky pocítí všichni Ukrajinci. Bez ohledu na finanční potíže a rostoucí ceny se však Ukrajinci chystají i na oslavy Velikonoc. V tomto článku najdete několik ekonomických údajů souvisejících s oslavou velikonočních svátků na Ukrajině.
Ukrajinská ekonomika po roce války [RUS]
Experti OSN tvrdí, že blokování přístavů a poškození hutních závodů extrémně negativně ovlivnilo stav ekonomiky země. Přesto se propad ukrajinské ekonomiky ukázal být menší, než se očekávalo, svou roli sehrála podpora země ze strany západních zemí, především finanční. Ukrajina si zachovala finanční systém jako takový, banky fungovaly téměř nepřetržitě a nedošlo k žádné masivní devalvaci hřivny a hyperinflaci. Nyní se země musí zaměřit na několik klíčových aspektů: zlepšení obchodní bezpečnosti, rozšíření logistických tras, přilákání zahraničních investic a spolupráci se zahraničními partnery.
Energetika [RUS]
Ukrajina prožívá náročnou zimu s neustálými výpadky světla a tepla. Masivní ruské bombardování je zaměřeno především na kritickou infrastrukturu, včetně energetických rozvoden a tepelných elektráren. Zásoby uhlí rychle ubývají, spalují se rychleji, než jsou doplňovány z dovozu a ukrajinské produkce. Více o energetické situaci na Ukrajině se dočtete v našem článku.
Zastropování ceny ruské ropy je dalším krokem v dlouhodobé strategii západních zemí
V prosinci minulého roku se usnesla skupina nejvyspělejších zemí světa G7 na cenovém stropu ruské ropy. Cenu barelu stanovila na 60 dolarů. Hlavním cílem tohoto zastropování cen je oslabit schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskyj však toto rozhodnutí zemí skupiny G7 zkritizoval a považuje jej za nedostatečné.
Kompenzace za poškozené a zničené bydlení v důsledku ruské invaze [RUS]
Nejvyšší rada Ukrajiny se připravuje na druhé čtení dlouho očekávaného zákona č. 7198, který stanoví pravidla pro vyplácení náhrad za bydlení poškozené a zničené v důsledku ruské invaze. Obecnou zásadou stanovenou v dokumentu je, že občanům musí být nahrazena jak částečně poškozená, tak zcela zničená obydlí.
Podpora v nezaměstnanosti na Ukrajině [RUS]
Maximální výše podpory v nezaměstnanosti se nyní rovná oficiální minimální mzdě v zemi. Minimální podpora v nezaměstnanosti byla snížena. Výše dávky ani minimální mzdy se v průběhu tohoto roku určitě nezmění. Více o nezaměstnanosti na Ukrajině najdete v našem článku.
Ukrajinský export v době války [RUS]
Na letošním ukrajinském exportu se nejvíce podílela především ukrajinská kukuřice (21,9 milionu tun za 5,3 miliardy USD), pšenice (9,6 milionu tun za 2,3 miliardy USD) a slunečnicový olej (3,9 milionu tun za 5 miliard USD). To je samozřejmě méně než ve stejném období předválečného roku 2021, a to o 16,7 % v objemech a o téměř 14 % v celkové hodnotě. Agrární sektor Ukrajiny čelil koncem roku také nečekanému problému – dopadu protiruských západních sankcí.
Současná situace na ukrajinském trhu práce [RUS]
Ruská invaze téměř zničila ukrajinský trh práce. Podle oficiálních údajů přišlo v posledních měsících na Ukrajině o práci téměř 2,5 milionu lidí.
Rostoucí inflace [RUS]
Inflace na Ukrajině se zrychluje a populace rychle chudne. Podle státního statistického úřadu v ročním vyjádření letos v září inflace vzrostla na 24,6 % (z červencové hodnoty 22,2 %).
Žádná ropa, plyn ani zlato. Jaké sankce uvalil svět na Rusko?
Probíhající rusko-ukrajinský válečný konflikt má negativní dopad na celý svět. Mnoho zemí po celém světě odsoudilo Putinův čin a uvalilo na zemi různé sankce. Největší výzvou bude zejména pro Evropu odstřihnutí energetické závislosti na Rusku.
Rozpočet Ukrajiny na rok 2023 [RUS]
Jaká bude výsledná podoba hlavního finančního dokumentu válčící Ukrajiny se ukáže velmi brzy. Do 1. října musí poslanci Nejvyšší rady předložit své návrhy k rozpočtu a do 20. října by mělo proběhnout hlasování o zákoně v prvním čtení.
Válka na Ukrajině prohloubila potravinovou krizi. Ohroženy jsou především chudé země
Svět se kvůli ozbrojenému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou potýká s nedostatkem obilovin. Zvyšují se také náklady na olejniny a hnojiva, což se negativně projevuje na růstu cen potravin a vysoké inflaci. Hladomorem jsou tak ohroženy miliony lidí na planetě, zejména pak chudší rozvojové země.
Válka na Ukrajině je pro svět ekonomickou katastrofou. Mohla by však skončit do konce roku
Od ruské invaze na Ukrajinu uplynulo více než sto dní. Její negativní dopady pociťuje téměř celý svět. „Jde o ekonomickou katastrofu,“ uvedl pro BBC prezident Světové banky David Malpass. Ve světa tak panuje velká nejistota ohledně budoucnosti. Podle údajů západní rozvědky však Rusku docházejí jednotky i vybavení. Válka by tak podle optimistických prognóz mohla skončit do konce roku.
NAFTOGAZ [RUS]
Státní společnost «Naftogaz Ukrajiny» oznámila, že nesplácí své eurobondy. Bude mít společnost na účtech dostatek peněz na jejich splacení?
Ukrajinské zdravotnictví v období války [RUS]
Jaká je současná situace s ohledem na dostupnost léků na Ukrajině pro místní obyvatele? Kolik za léky zaplatí ve srovnání s obdobím před eskalací konfliktu? To vše se dočtete v našem článku.
Nedostatek pohonných hmot na Ukrajině [RUS]
Brzy po zahájení ruské invaze nastal na Ukrajině vážný nedostatek pohonných hmot. Mnohakilometrové fronty se začaly tvořit na čerpacích stanicích po celé zemi. Více informací o tomto tématu najdete v našem článku.
EU chystá plán, jak se odstřihnout od energetické závislosti na Rusku. Najít náhradu za plyn bude složité
Od ruské invaze na Ukrajinu, kterou Moskva označuje za zvláštní vojenskou operaci, se Evropa ocitla na energetické křižovatce. Členské státy Evropské unie bojují s vysokými cenami za energie a hledají co nejrychlejší plán, jak se zbavit závislosti na fosilních palivech ruské velmoci.
Krize exportu ukrajinského obilí [RUS]
Jedním z velmi vážných ekonomických problémů spojených s ruskou invazí na Ukrajinu, který může zasáhnout doslova celý svět, je faktické zastavení vývozu ukrajinského obilí.
Spojené státy zakazují dovoz ruské ropy, Evropa podobné kroky plánuje
Vpád ruských vojsk na území Ukrajiny byl pro Západ ostrým budíčkem, po kterém se některé země rozhodly zakázat nebo omezit dovoz ruských nerostných surovin. Ruská federace patří mezi největší světové vývozce ropy a zemního plynu na světě, obchod s nerostnými surovinami hraje také jednu z hlavních rolí ruské ekonomiky. Embargo na ruská fosilní paliva si však mohly dovolit pouze země, které na nich nejsou plně závislé (Spojené státy). Evropa takové kroky zatím plánuje, v případě států Evropské unie bude proces odklonu od ruských zdrojů trvat necelou dekádu.
Ukrajinská ekonomika v době války [RUS]
Ruská vojenská invaze na Ukrajinu představuje pro ukrajinskou ekonomiku a průmysl, které se již v uplynulém desetiletí ocitly v těžké situaci, strašlivý šok. Více informací o současném stavu ukrajinské ekonomiky neleznete v našem článku.
Ukrajina a projekt "Velká výstavba" [RUS]
Projekt „Velká výstavba“ (ukrajinsky «Велике будівництво») je pro prezidenta Zelenského a jeho tým jedním z klíčových a pro tvorbu image rozhodujících projektů. V této souvislosti bylo v roce 2020 učiněno úřady velice kontroverzní rozhodnutí. 35 miliard hřiven z rozpočtového fondu COVID-19 bylo přesměrováno na výstavbu silnic. Více se dočtete v našem článku.
Rekordní úroda obilí na Ukrajině a přesto cena chleba roste [RUS]
Na Ukrajině dochází k výraznému růstu cen chleba a to nehledě na letošní rekordní úrodu obilí. Proč tomu tak je, se dočtete v našem článku.
Penzijní reforma na Ukrajině [RU]
Od 1. července se na Ukrajině zvýšily důchody. Vláda prohlásila, že si důchodci odteď polepší. Za pozitivními prohlášeními se však ztrácí skutečnost, že průměrný důchod se zvýší celkově o pouhých 54 ukrajinských hřiven (tj. necelá 2 eura).
Energetika na Ukrajině ve slepé uličce [RU]
Еnergetický sektor na Ukrajině se nachází ve slepé uličce. Jaderné i plynárenské odvětví vykazují špatné ukazatele. Spotřebitelé i výrobci již dlouho čekají na zásadní změny a jmenování nových kádrů do klíčových pozic. Zatím se však nedaří stávající situaci změnit.
Energetická krize na Ukrajině [RU]
Od jara 2020 Ukrajinou otřásá bezprecedentní energetická krize. Hlavní příčinou je prudký pokles spotřeby elektřiny v kontextu všech omezení způsobených koronavirovou pandemií. Situaci zhoršuje obecně obtížná situace v ekonomice země. Současně, došlo na Ukrajině v posledních měsících k neřízenému nárůstu kapacity v oblasti „zelené“ energie.
Reforma zdravotnictví na Ukrajině [RU]
Na Ukrajině se řeší reforma zdravotnictví. To, co bylo započato za bývalé ministryně zdravotnictví Ulyany Suprunové, považuje současná vláda za nedomyšlené.
Hazardní business na Ukrajině [RU]
Ukrajina se chystá legalizovat hazardní hry. Administrativa prezidenta Zelenského očekává, že tento krok přinese dalších 9 miliard hřiven do státního rozpočtu. Nicméně, Ukrajinský parlament odmítl v rámci prvního pokusu schválit příslušný návrh zákona následkem silného lobby prodejců státních loterií. Právě oni se jeví být hlavními příjemci benefitů z „šedého“ hazardního průmyslu. Proti je také parlamentní opozice.
Privatizace [RU]
Pozemková reforma je jedním z nejdůležitějších záměrů avizovaných ukrajinským prezidentem Vladimírem Zelenským. I když se jen letmo podíváme, jak důrazně a důsledně prosazuje vláda myšlenku volného prodeje půdy na Ukrajině, je jasné, že se jedná o zásadní téma. A právě toto téma vzbuzuje nejvíce sporů a protestů. Volný obchod půdy by měl být součástí tzv. velké národní privatizace. Kyjev hodlá s první etapou této privatizace začít již na jaře 2020.